Jak postępować po zalaniu laptopa

Wylała Ci się woda na klawiaturę? Kot przewrócił Ci ulubiony kubek z kawą? Znajomy oblał Ci laptopa sokiem podczas oglądania meczu? Zachowaj spokój! W paru krótkich krokach podpowiemy Ci jak zabezpieczyć zalanego laptopa przed dalszymi konsekwencjami. 

Nie rozpaczaj! 

Zazwyczaj takie tragedie nie kończą się całkowitym zepsuciem sprzętu, jednak musisz zdiagnozować źródło nieszczęścia. Kawa, sok, piwo, woda? Jest to znacząca informacja dla serwisanta, który będzie naprawiać Twojego zalanego laptopa. Woda, czyli substancja która nie zawiera żadnych dodatkowych składników wymaga mniej pracy, natomiast reszta z wymienionych wymaga specjalnego traktowania przez różnego typu dodatki jak np. cukier. 

Czymkolwiek laptop nie został zalany postępuj zgodnie z zaleceniami. 

Odłącz zasilanie 

Nie próbuj włączać zalanego laptopa.
Natychmiast odłącz sprzęt od zasilania oraz (jeśli to możliwe) wyciągnij baterię. Jeśli laptop ciągle jest włączony wymuś natychmiastowe wyłączanie ( przyciśnij przez dłuższy czas duży guzik “power” ) Prąd powinien przestać dopływać do laptopa. Unikniemy dzięki temu prawdopodobnego zwarcia i wyeliminujemy prawdopodobieństwo uszkodzenia poszczególnych podzespołów.
Natomiast jeśli jesteś właścicielem sprzętu który posiada zintegrowany akumulator wciśnij przycisk resetu (jest on prawdopodobnie ukryty wewnątrz i wciśniesz go przy pomocy cienkiej igły, pinezki, spinacza) 

Dla bezpieczeństwa oraz uniknięcia zwarć polecamy również odłączyć wszelkiego rodzaju myszki, klawiatury, głośniki, karty, pendrive. 

Pozycja bezpieczna dla zalanego laptopa

Nie skupiajmy się na szybkim, panicznym wycieraniu powierzchni – to nie sprawi że płyn nie zaleje wewnętrznych podzespołów! To tylko powierzchowne zatuszowanie problemu. 

Tym bardziej nie odsysamy wody odkurzaczem bądź innym urządzeniem! 

Działamy szybko i zdecydowanie na podstawie paru prostych kroków. 

Aby zminimalizować ryzyko dostania się cieczy do ważnych komponentów czy też matrycy albo baterii należy ustawić go w odpowiedni sposób.

Polecamy otworzyć go na całą szerokość i obrócić go do góry nogami na równej, twardej powierzchni zabezpieczonej papierem lub ręcznikiem – ciecz powinna wypłynąć oraz nie powinna zdążyć wyrządzić większych szkód. 

Tak wiemy, że w wielu laptopach nie da się w pełnej okazałości odchylić matrycy – w takim wypadku należy położyć sprzęt klawiaturą na biurku czy też stole, aby ekran zawisł ku dołowi ( oczywiście również na papierze bądź ręczniku ). Tym sposobem również pozwolimy cieczy wypłynąć ze środka zalanego laptopa. 

Suszenie 

Nie używamy żadnego rodzaju suszarek ani jakichkolwiek mechanicznych innych metod suszenia! – Temperatura może stopić podzespoły albo je zdeformować !

Proces suszenia powinien przebiegać w sposób naturalny – zwykle trwa kilka godzin. 

Większość cieczy powinna wypłynąć z zalanego laptopa oraz wyparować. 

Aby wspomóc cały proces można w okolicy sprzętu rozstawić produkty pochłaniające wilgoć – worki z ryżem, koci żwirek.
Jednak nie wkładamy urządzenia do środka! Pochłaniacze wilgoci należy ustawić w bliskiej odległości od zalanego laptopa. 

Serwis laptopów z odpowiednim podejściem do sprawy

Nie ważne czy sprzęt  zadziałał, czy też nie powinno się go oddać do wykwalifikowanego serwisu laptopów czy też komputerów. Zostanie on sprawdzony pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub korozją. Serwisant oceni on szkody,  zacznie wymianę podzespołów czy też doradzi w zakresie wiedzy “co mamy robić dalej”.

Przekazanie wiedzy serwisantowi gdzie był główny punk tragedi ( czyli gdzie dokładnie wylała się ciecz ) oraz jakiego rodzaju to był płyn znacznie ułatwi pracę technikowi w serwisie. 

Share this post: