Kilkuletni laptop – co zrobić, by znów działał jak nowy?

Twój laptop przeżył już swoje najlepsze lata?

Nie każdy sprzęt warto od razu wymieniać na nowy, według nas “stare laptopy” mogą przeżyć swoją drugą młodość. Nasi serwisanci na pewno znajdą sposób by odmłodzić Twój sprzęt. 

Co warto robić w takiej sytuacji? 

Nie ważne czy laptop służy do rozrywki, gier, czy też pracy, na początku warto zająć się podstawowym zajęciem jakie jest po prostu czyszczenie systemu operacyjnego.

Jest to podstawowa czynność do której zostały stworzone specjalne programy.
Nagromadzenie się niepotrzebnych plików, wpisów w przeróżnych elementach systemu, wpływa mocno na spadek wydajności laptopa, przez co odczuwamy gorszy komfort pracy, a tym bardziej może to powodować błędy i awarie systemowe.
Bardzo często w parze z “zaśmieconym” systemem tracimy bardzo cenne miejsce na dysku.
Możemy wybrać, czy będziemy posługiwać się dostępnymi darmowymi programami, czy też zlecimy to serwisantom, którzy zainstalują nam nowy system od nowa oraz zarchiwizują i ponownie wgrają nasze dane. 

Jaka ilość pamięci RAM jest odpowiednia w dzisiejszych czasach?

Kolejnym krokiem, który możemy poczynić jest dołożenie pamięci RAM. Standardowe kości RAM jeszcze parę lat temu oscylowały między 2GB a 4GB pojemności, niestety obecnie to za mała ilość do komfortowej pracy na laptopie. Niewystarczająca ilość pamięci operacyjnej RAM widocznie spowalnia nasze laptopy oraz komputery.


W zależności czego oczekujemy oraz do czego używamy laptopa lub komputera.
Jeśli codziennie na nim pracujemy, surfujemy po Internecie można spokojnie wybrać przedział 4GB – 8GB, natomiast jeśli używamy go do trochę bardziej wymagających zadań takich jak gry komputerowe lub ciężkie prezentacje do pracy warto by było postawić na pamięć RAM o pojemności 8GB do 16GB.
Jednak w przypadku jakiejkolwiek wymiany proponujemy konsultację z technikiem w serwisie, niestety nie w każdym modelu laptopa będzie możliwe powiększenie pamięci RAM.

Co dalej, jeśli RAM nie wystarcza?

Kolejnym pomysłem na odświeżenie starszego laptopa jest wymiana dysku HDD na SSD! To zdecydowanie najlepszy, według nas i klientów, sposób na lekkie podrasowanie laptopa, przez co przysłuży nam jeszcze kawał czasu.

Dysk HDD (dysk talerzowy), który wykorzystuje elementy mechaniczne wymieniamy na SSD (nośnik półprzewodnikowy), w którym zastosowano układy scalone. Pomimo droższej produkcji dysku SSD – dysk ten pozwala osiągnąć dużo większą wydajność co skutkuje lepszym, szybszym działaniem całego systemu i aplikacji.
Co więcej jest on bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz ma niższy pobór energii, przez co nasz laptop działa dłużej na baterii.
Dla większych perfekcjonistów dodamy również że dysk SSD cechuje się absolutnie bezgłośną pracą! A jak wiemy z doświadczenia wyniszczone dyski HHD potrafią narobić hałasu.

Pojemność dysku? Tak jak przy pamięci RAM musimy spojrzeć co najczęściej robimy na laptopie.
Do pracy, która nie wymaga dużych plików i prezentacji oraz do surfowania po Internecie 128GB to minimum, jeśli chcemy mieć spokojną głowę możemy pokusić się o 240GB, dają one większy komfort oraz dalej są w przystępnej cenie. Jeśli jesteśmy zapalonymi graczami lub po prostu lubimy mieć dużo plików na komputerze np. do pracy, można wybrać pojemność 500 GB lub nawet 1TB.
Najlepiej zaczerpnąć opinii naszego technika. Serwisant doradzi oraz pomoże w wyborze odpowiedniej ilości pamięci.
Kiedy wybierzemy już odpowiedni dysk trzeba jeszcze go dobrze zamontować – do czego wymagane jest zdjęcie obudowy i rozkręcenie dysku – Jeśli nie czujesz się na siłach, zleć to wyspecjalizowanemu technikowi – zniweluje to niebezpieczeństwo uszkodzenia mechanicznego delikatnych podzespołów.

Ostatnia prosta – przegląd techniczny i konserwacja laptopa

Ostatnim naszym pomysłem by nasz starszy laptop działał na wyższych obrotach jest czyszczenie systemu chłodzenia.
O korzyściach ze sprawnego układu chłodzenia oraz jak ważnym elementem jest on do sprawnego funkcjonowania naszego laptopa pisaliśmy w odrębnym artykule.


Kurz dostający się do środka laptopa niekorzystnie wpływa na wentylatory, przez co nie spełniają one w 100% swojego zadania oraz powodują przegrzewanie się elementów.
Jeśli po godzinie pracy nie możesz dotknąć swojego laptopa bo “parzy” to na pewno jest czas żeby się tym zająć.
Alternatywą jest zakup podkładki chłodzącej do laptopa która wspomoże nasz laptopowy wentylator. Jednak pamiętajmy, że jest ona do pomocy i nie załatwi naszego problemu z przegrzewającym się laptopem.

Share this post: