Konserwacja laptopa. Samodzielnie, czy zlecić to specjaliście? 

W tym artykule poruszymy temat konserwacji laptopa, co to jest oraz kto i po co to robi? 

Zaczynając od najprostszych i najczęstszych rzeczy zaliczanych do konserwacji laptopa jest po prostu czyszczenie klawiatury oraz ekranu. Jednak trzeba pamiętać o paru zasadach:

  1. Do mycia ekranów, matryc, laptopów używamy specjalnych środków, które swoim składem są dostosowane od powłoki i nie wyrządzają żadnych krzywd naszemu sprzętowi. Na rynku jest wiele dostępnych środków, które sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Jeśli nie masz pewności, który wybrać zawsze możesz zapytać się naszego serwisanta, który pomoże Ci dobrać odpowiedni. 
  2. Do przecierania zalecamy ściereczkę z mikro fibry lub irchy. Ich miękkie powłoki nie porysują ekranu laptopa oraz usuną z łatwością zabrudzenia. 
  3. Najważniejsze! Kiedy już mamy cały potrzebny przybornik do czyszczenia laptopa, musimy pamiętać o jego wyłączeniu! Nie zalecamy czyszczenia na włączonym i rozgrzanym sprzęcie. Odłącz laptopa od prądu i odczekaj chwilkę aż ostygnie. 
  4. Płyn rozpylaj na ściereczkę – nie na sprzęt! Ściereczka wchłonie nadmiar i równomiernie rozprowadzi płyn. 

Oczywiście dla większych czyściochów polecamy użycie sprężonego powietrza, aby wyczyścić przestrzenie między klawiszami klawiatury oraz w przestrzeniach portowych.  Oczywiście nie wytrzepujemy okruszków odwracając laptopa do góry nogami – jest to bardzo ryzykowne, ponieważ możemy uszkodzić ich delikatne wnętrze.

Jeśli nie czujesz się na siłach możesz zlecić czyszczenie laptopa naszemu serwisantowi, który po prostu zrobi to za ciebie. 

Jednak pielęgnacja laptopa to nie tylko wygląd zewnętrzny. Jak wiadomo liczy się to co ma w środku, czyli regularne przeglądy oraz konserwacja układu chłodzenia. 

Zacznijmy od początku – czym jest układ chłodzenia i dlaczego musi być sprawny?

Typowy układ chłodzenia w laptopie składa się z dwóch/trzech płyt chłodzacych. Odbierają one ciepło z GPU (układu graficznego) – jeśli występuje w formie osobnego układu, mostu północnego oraz CPU (procesora).

Do płyt przymocowane są ciepło-wody wykonane z miedzianych rurek, które z kolei połączone są z radiatorem, który rozprasza ciepło za pomocą licznych żeber.
Miedziane rurki są wypełniane płynem  o niskiej temperaturze wrzenia. Dzięki temu gorąca ciecz w okolicach GPU, CPU  lub innego układu zmienia się w gaz i transportuje ciepło do radiatora w postaci pary. W radiatorze para się chłodzi oraz skrapla na specjalnie wyprofilowanych rowkach we wnętrzu rurki i spływa na dół do płyty przylegającej do układu, gdzie ponownie jest ogrzewana i przewodzi ciepło do radiatora.
Radiator posiada zdolność odbierania ciepła, dlatego potrzebny jest mu wentylator, który wymusza przepływ powietrza przez żebra radiatora i tym samym rozprasza ciepło. 

Skomplikowane? Układ chłodzenia w laptopie możemy porównać do układu chłodzenia w samochodzie. Ciepło jest również transportowane za pomocą płynu który jest schładzany w chłodnicy, która wyposażona jest w wentylator. Dlatego tak ważne są przeglądy sprzętu komputerowego tak samo jak pojazdu, którym się poruszamy. 

Około 60% wszelkich usterek spowodowana jest uszkodzeniem układu chłodzenia lub przegrzania elementów elektronicznych na płycie głównej laptopa, dlatego zalecamy jego profesjonalną konserwację wykonaną przez serwis laptopów. 

Najważniejszym elementem, który jest wymieniany przez specjalistę podczas przeglądu jest pasta termoprzewodząca oraz thermal pady, które znajdują się pomiędzy rdzeniem GPU, CPU  lub układem mostu północnego, a płytą chłodzącą. Spełniają one dwa bardzo ważne zadania:

  1. Niwelują nierówności płyty przylegającej do rdzenia. 
  2. Odpowiednio oraz szybko transportują i rozpraszają ciepło z rdzenia na płytę chłodzącą. 

Drugim ważnym elementem jest radiator, przez który przepływa powietrze wdmuchiwane za pomocą wentylatora. Niestety na radiatorze osadza się kurz, który potrafi zatkać kanaliki pomiędzy płytkami radiatora oraz utrudnia odbieranie ciepła. Takie zatkanie powoduje nagły wzrost temperatury radiatora. Wentylator nie tylko chłodzi Radiator ale również całe wnętrze komputera, dlatego tak ważne jest, żeby działał w laptopie poprawnie. 

Konserwacja laptopa – jak często, jak dokładnie?

Czyszczenie układu chłodzenia, wymianę thermal padów i past termoprzewodzących zalecamy raz na półtora roku.
W przypadku sprzętu, który jest często, intensywnie używany np. do pracy lub tym bardziej gier zalecane jest co 6 miesięcy.


Podczas tego zabiegu nie zapominamy też o reszcie laptopa – płycie głównej oraz modułach elektronicznych.
Wiele serwisów pomija ten krok, a to błąd, ponieważ tam również odkłada się kurz i osad, który jest zabójczy dla naszego sprzętu i może spowodować jego usterkę.
Dokładnie oczyszczamy elektronikę laptopa za pomocą dedykowanej chemii, co pozwala mu lepiej oddawać ciepło na całej powierzchni a tym samym zmniejsza ryzyko usterki, zabieg ten nazywamy kompleksową konserwacją laptopa.


Nasz serwis laptopów Gdynia chętnie zadba o Wasz komputer.
Specjaliści posiadają niezbędną wiedzę oraz umiejętności by zrobić przegląd profesjonalnie oraz z należytą dokładnością.
Wykorzystujemy specjalistyczne środki chemiczne oraz wysokiej jakości pasty by Państwa układ chłodzenia jak i cały laptop był tak samo sprawny jak w pierwszych dniach nowości.  

Share this post: